בחירת אולפן הקלטות

כיצד לבחור אולפן הקלטות מקצועי?


מאת: דודי תמיר | 5/2/2014

מאמר העוסק בבחירת אולפן הקלטות מקצועי

הקדמה:
ברצוני להעניק לכם בכתבה זו עשרה טיפים חשובים בנוגע לבחירת אולפן הקלטות מקצועי.
אני ארחיב על כל סעיף בצורה תמציתית ואשתדל (כמה שיותר) לענות על כל הלבטים החשובים ביותר לשם בחירת אולפן הקלטות מקצועי.

מפיק מוזיקלי מנוסה ומקצועי

 1. מחשבים, מטוסים, חלליות, לא יוכלו לתפקד/להיווצר ללא מוח האדם. כך גם אולפן הקלטות (וגם המשוכלל ביותר) לא יהיה בעל ערך ללא האדם שעומד מאחוריו - מפיק מוזיקלי.
  המפיק המוזיקלי (כיום) אחראי על כל מה שקשור לצד האומנותי החל מבחירת השירים, עיבודם, הפקת הסאונד וצורת השירה באלבום. הוא "מנצח" על כל תהליך יצירת האלבום.

  מפיק מוזיקלי ישאף להשאיר חותם על האלבום כך שהמאזינים ירגישו ייחודיות אומנותית ולא סתם הקלטה פשוטה.
  אולפן הקלטות משוכלל ללא מפיק מוזיקלי מעולה, דומה למטוס משוכלל ללא טייס מנוסה. האם הייתם רוצים לטוס לאירופה במידה ונאמר לכם - "הטייס כרגע סיים קורס טייס"?.

  בדומה לכך, אנו נחפש אולפן הקלטות אשר מנוהל על ידי מפיק מוזיקלי בעל פרקטיקה של שנים בתחום ולא בחור מוכשר שסיים לפני שנה לימודים. אחרי הכול לא כל יום מקליטים אלבום מקורי איכותי.

ציוד מקצועי

 1. כיום, למרבית המפיקים המוזיקליים המקצועיים יש אולפן הקלטות מקצועי (מה שלא היה בנמצא לפני 20 או 30 שנה).
  בנוסף לכך, לכל ילד יש היום "אולפן" אך ההבדל העיקרי ביניהם:
  * מקצועיות המפיק
  * אולפן הקלטות משוכלל
  הם שמיים וארץ לגביכם, הזמרים.
  אתם זמרים ולא מהנדסי סאונד ולכן, האפשרות שלכם להבדיל בין ציוד אולפן מקצועי לבין ציוד חובבני תלוי לרוב בתחושה של מה שאתם רואים...

  המפגש הראשון שלכם (לרוב) עם אולפן הקלטות מתבצע באינטרנט, לכן שאלו את עצמכם:
  * כנסו לדף התמונות של האולפן ושאלו את עצמכם, האם מה שאתם רואים משכנע וראוי להיות אולפן הקלטות מקצועי?
  * רצוי לקחת את מפרט ציוד האולפן לגורם מקצועי, נייטרלי ולקבל ממנו חוות דעה בנושא

  חשוב לא להתבלבל, ישנם מכשירים דומים חיצונית, אך ההבדל המקצועי ביניהם עצום.
  לדוגמה: ישנו הבדל עצום בין מערכת פרוטולס HDX לבין הגרסה הפשוטה של פרוטולס.

אקוסטיקה מושלמת

 1. אולפן הקלטות מקצועי נדרש לתת מענה אקוסטי מקצועי לסביבת חדר העריכה, מיקס ומאסטרינג ובנוסף לחדרי ההקלטה.
  ההבדל האקוסטי בין החדרים (עריכה והקלטה) חשוב ליצירת סאונד מגוון ומקצועי.

  בחדר הקונטרול אנחנו רוצים לדאוג לרמת החזרים מדויקת, כלומר: לא חדר "יבש" מבחינת החזרים, אלא לוודא שתדרים מסוימים לא יתחזקו. לדוגמה: לרוב, ישנה בעיה בתחום התדרים הנמוכים 20hz עד 120hz. טיפול אקוסטי מדויק בתדרים אלו ובתדרים נוספים יאפשר לנו לשמוע באופן איכותי ומדויק את המוזיקה ממערכת הסאונד באולפן.

  תרשו לי להמחיש לכם זאת. תתארו לכם שרכשתם מערכת סטריאו יקרה מאד לבית ועכשיו אתם שמחים ומתקינים אותה בסלון שלכם. אך ישנה בעיה, הסלון שלכם ריק מאוד. אתם תשמעו החזרי קול מקירות החדר ללא שליטה, מה שיגרום להאזנה מאוד לא נעימה. מקווה שהבנתם נקודה זו.

  חדר העריכה וההקלטה באולפן הקלטות מקצועי מטופל בצורה מדויקת.
  * "יבש" לגמרי מהחזרים (בעיקר להקלטת שירה, קריינות).
  * "רטוב במידה" (כלומר, ישנם החזרים) אך במידה של שליטה על ידי בנייה אקוסטית מדויקת.
  הסיבה לשני סוגי אקוסטיקה אלו, נובעת מהאופציה להקלטת כלים שונים בחללים שונים ועל ידי כך יתקבל סאונד מגוון.
  לדוגמה: הקלטת תופים בחדר יבש תהיה שונה לגמרי מהקלטה בחדר "רטוב", הכול כמובן לפי אופי השיר המוקלט.

נגנים מקצועיים

 1. איכות הגורם האנושי (כמוזכר בסעיף א' - מפיק מוזיקלי) במקרה זה נגנים, יעניק לנו ביטחון, מקצועיות ויצירתיות מושלמת בהפקה.
  זאת לא חוכמה להגיד לזמר: אין בעיה, תן לי יום אחד ואני עושה לך שיר מקצועי + נגנים. מחר אתה מגיע ויש לך שיר "פצצה". טוב ככה אולי מוכרים בשוק עגבניות, אך לא אלבום מוזיקלי מקצועי.

  "אולפני הקלטות" רבים מציעים נגנים, אך ההבדל בין נגן לנגן הקלטות מקצועי, יחולל פלאים בהפקה שלך. "על תקפוץ על כל מציאה" - בדוק היטב מי ינגן אצלך באלבום ותהיה נוכח בזמן ההקלטה! יש אלף דרכים "לעגל" פינות, כמו שישראלים רבים יודעים לעשות.

  אולפן הקלטות Class-A-Studio מציע נגנים מהשורה הראשונה כגון: אבי סינגולדה - גיטרות, אשר פדי - תופים, אבי יפרח - בס, דודי תמיר: קלידים, סקסופון, חלילים, (ובגלל שיש לי קצת כישרון) תופים, בס וגיטרות.

אנרגיה בין אומן למפיק מוזיקלי

 1. אחד האספקטים החשובים ביותר הינו, החיבור בין הזמר למפיק המוזיקלי. לעבוד על אלבום זמן רב באולפן, זה כמו לחיות עם בת/בן זוג. במידה ואין התאמה נפשית בין הזמר למפיק המוזיקלי החוויה יכולה להפוך לסיוט, מה שיגרום כישלון ליצירה שלכם. הזמר צריך להרגיש שהוא מקבל אנרגיה חיובית, הדרכה מקצועית ורצון לבוא פעם אחר פעם עם התלהבות.

  באופן קבוע, אני נפגש לשיחה ארוכה עם הזמרים אותם אני מפיק, למשך שעתיים ולפעמים גם הרבה יותר. הסיבה לכך הינה יצירת אינטראקציה הדדית ותוך כדי כך "ללמוד" את האדם אשר עומד מולי. יש לי "כלים" בכדי לגלות בזמן יחסית קצר מאד, האם הזמר הנ"ל לא מתאים לי או להיפך. שום דבר לא יעזור אם אין חיבור נפשי, אומנותי, מקצועי וידידותי.

  מומלץ שהמפיק המוזיקלי יהיה בעל ידע בפסיכולוגיה או בעל רגישות גבוהה ביותר ביחסי אנוש. אני קורא לעצמי, מאמן אישי במשרה מלאה. אתם מוזמנים לקרוא סדרת מאמרים שלי העוסקים בקשר שבין כישרון ויזמות הצלחה ואושר.
  מומלץ בחום לכם הזמרים ולכל אדם אשר מחפש שינוי חיובי בחייו.

זמן הקלטה ללא מגבלה באולפן - כולל הכל...

 1. מתי כספי רשם בספר תווים שלו "אי אפשר להגיד לצ'יפס על האש נו כבר". המוזיקה של כספי ידועה באיכותה, אך גם ברמתה הגבוה הדורשת אימון רב לפני שתוכל לנגן את השירים בצורה מושלמת. לכן הוא משווה זאת לצ'יפס על האש. ללא עבודה ארוכה ונכונה אתה לא תהיה מסוגל לבצע את השירים כמו שכתוב בספר. כך גם בהפקת אלבום.

  אי אפשר להקליט אלבום/סינגל מקצועי ומשכנע כאשר אתה מקציב לעצמך יום או יומיים הקלטה, לכל שיר. הצורך "בחיפוש" הצליל הנכון, העיבוד המשכנע, הסאונד המושלם, נגינה מקצועית ומלוטשת, מיקס ומאסטרינג ללא פשרות וכו', מחייבים אותך להתנהלות נכונה בכל הקשור לזמן אולפן.

  לאחר כל הקלטה, חשוב לקחת את החומר שהקלטנו באותו יום ולהאזין לו בבית בשקט לאחר זמן מה. תתפלאו כמה דברים אתם תגלו שצריך להוסיף או לתקן וזאת רק משום שהאוזן נחה ואנחנו שומעים את הכול מזווית שונה.
  "בכדי לראות נכון את כל התמונה - צריך להתרחק".

  אולפן הקלטות Class-A-Studio מעניק לכם את האפשרות להפקת סינגל/אלבום ללא הגבלת זמן.
  העבודה באולפן ללא הגבלת זמן - כוללת את כל הסעיפים הבאים: * הלחנה
  * עיבוד
  * הפקה מוזיקלית
  * נגינה
  * אימון הזמר מבחינה מוזיקלית/נפשית
  * סאונד, מיקס, מאסטרינג
  * גרפיקה וצילום סטילס
  * קידום ברשת ושליחה לתקשורת

אווירה מרגיעה

 1. אולפן הקלטות זהו "הבית" השני שלך. חשוב מאד להרגיש שם כמו בבית ולפעמים הרבה יותר (תלוי באיזה בית אתה גר).
  האווירה שאתה נמצא בה תשפיע על ההנאה בעבודה וכיוצא בכך על התוצאה. ניקיון, סדר, מיקום, נוף, עיצוב וריהוט מיוחד, יעניקו לך הרגשה נעימה ומפרה. אני לא ארחיב בנושא זה, בדיוק כמו שאני לא אלמד אותך איך לדעת אם אתה מתרגש מבחורה איתה אתה רוצה לבלות או לחיות.

  בקרו באולפן הקלטות ותחושו את האווירה. היום כל אולפן הקלטות (או לפחות רובם) מפרסמים תמונות של האולפן וכבר מהצפייה בהן ניתן לחוש ריגוש או ריחוק, בדיוק כמו להביט בתמונה שלך בחורה לפני שאתה מחליט האם לפגוש אותה או לא.

כלי נגינה

 1. ברשות אולפן הקלטות Class-A-Studio כלי נגינה איכותיים ומגוונים לצורכי האולפן 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע.
  כלי הנגנה הנמצאים ברשות האולפן הם: גיטרות אקוסטיות, חשמליות, בס, קלאסית, חלילים, תופים, כלי הקשה, סקסופון, קלידים וסמפלר עם דגימות מכל העולם בשווי אלפי דולרים.

  כל הכלים הם מהמשובחים ביותר בעולם ותמיד מוכנים להקלטה. עובדה זו נותנת לי חופש יצירה ואפשרות לא להיות תלוי בגורם זה או אחר לצורך המשך עבודה ממצה עד תום.
  נגינה על כלי נגינה רבים ובאופן מקצועי, אינו דבר שגרתי. "אין הנחתום מעיד על עיסתו" אז במקום שאני אחמיא על עצמי, תרשו לי להפנות אתכם לעמוד אודות דודי תמיר באתר, שם תכלו לצפות בקליפים בהם אני מנגן חיי בזמן הצילומים. אני חושב שזה ישקף את המציאות באופן הממצא ביותר.

  יחד עם זאת אני עובד עם נגנים מהשורה הראשונה בישראל כמו: אבי סינגולדה, אשר פדי, אבי יפרח ועוד רבים וטובים לפי הצורך האומנותי, במידה וקיים.

נגישות לתחבורה ומיקום איכותי

 1. אולפן הקלטות Class-A נמצא נגיש ביותר לתחבורה ציבורית כמו: רכבת, אוטובוס. הוא נמצא מרחק קרוב ביותר לתחנת הרכבת, כך שניתן להגיע לאולפן מכל מקום בארץ ללא בעיה.
  כמו כן, ישנם בתי קפה וחנויות בסביבה, מה שנותן לכם את האפשרות לקחת הפסקה לכמה זמן, להתרענן ולחזור רעננים להמשך העבודה.

  ישנם אולפנים רבים השוכנים במקומות חשוכים כמו אזוריי תעשייה. אני חושב שהמקום בו מצוי האולפן משפיע (מלבד אפשרויות הגעה) גם על האווירה בזמן ההקלטות, לכן אני הקפדתי להשקיע באולפן אשר מספק מענה לבעיה זו.

מחיר?

 1. את הסוגיה של המחיר להפקה אני השארתי לסוף הכתבה. במידה וכל הסעיפים הרשומים למעלה אינם כלולים במפרט האולפן, אין משמעות למחיר בעבור ההפקה. אנחנו בראש ובראשונה מעוניינים בהקלטה והפקה מקצועית!

  לא חסרים אולפני הקלטה "בגרוש", אך במידה ואתם מעוניינים בתוצאה אשר תגרום לכם להצליח עם האלבום שלכם, השאלות בנושא בחירת אולפן הם קודם כל הצד המקצועי והאומנותי.

  אתם מוזמנים לקרוא במאמר הבא (באופן נרחב) את סוגיית מחירי הקלטה/הפקה וממה חשוב להיזהר.


לסיכום
בחירת אולפן הקלטות מקצועי ומפיק מוזיקלי מנוסה, דורשת מכם הבנה יותר מעמיקה בשאלה:
כיצד מפיקים אלבום מוזיקלי איכותי.
אני מקווה שהכתבות הרבות באתר בנושאים חשובים אלו יספקו לכם מענה ויגרמו לכם לבחור נכון.
לפני 30 שנה בעיה זו לא הייתה קיימת. היו אולפנים בודדים ורובם מקצועיים, כיום זה סיפור אחר לגמרי.
"אז שלא יעבדו אליכם"...


צור קשר דרך כפתור הווצאפ באתר

מוזמנים לשתף
דודי תמיר

image name
מפיק מוזיקלי, מרצה לסאונד והפקה.למד ב-Berklee college of music.

מוזמנים לקרוא מאמרים מקצועיים שלי במגוון תחומי המדיה לאמנים ואנשי סאונד 👈 לכל המאמרים >> >>


עוד כתבות שיעניינו אותךסינגל או אלבום

The Sound You Dream of Is The Sound You Get

.We Make Music&Clips You Won't Forget

לימודי סאונד אונליין הראשון והמקצועי בישראל

עמוד הבית של האולפן