דף הבית  »  אולפן הקלטות - טיפים »  ציוד אולפן מקצועי

ציוד אולפן הקלטות מקצועי

הסבר קצר על ציוד אולפן הקלטות מקצועי! Class-A-Studio


מאת: |

אולפן הקלטות Class-A-Studio
מוזמנים לשתף אם אהבתם את המאמר


מאמר בנושא ציוד אולפן הקלטות מקצועי


הקדמה:
במאמר זה אפרט לכם על מפרט ציוד מקצועי באולפן הקלטות ומה ההבדלים בין ציוד פשוט וזול, לבין ציוד "קצה עליון" בתעשייה המקצועית. אני לא אכנס להסבר מעמיק, מאחר ואתם לא אמרים להיות מהנדסי סאונד.
ראו זאת כנקודות חשובות להן יש לשים לב בבחינת ציוד הקלטה מקצועי.

מרבית הזמרים הבוחרים היכן להקליט את אלבום חייהם, אינם מבינים (שלא באשמתם) מה ההבדל בין ציוד הקלטה מקצועי, לבין ציוד הקלטה נחמד או רע ביותר.
בשביל להקים אולפן הקלטות, או להיות מפיק מוזיקלי, לא צריך אישור ממשרד התעשייה או כל משרד אחר. יותר מזה, לא צריך תעודת גמר מאוניברסיטה. על כן, כל אחד שיש לו מעט כסף, טיפת כישרון וידע בשיווק, יכול לייצור לך אשליה של "אולפן/מפיק" מקצועי...

את התוצאה, אתה תדע (במקרה הטוב) לאחר הקלטת שיר אחד ובמקרה הרע, לאחר הפקת אלבום.
לאחר השלב הסופי (מיקס - מאסטרינג), אתה מגיע לביתך ומשווה את ההקלטות שלך להקלטות מהתעשייה ונדהם לגלות את ההבדלים באיכות. אם זה היה קטע מסרט "חייך אכלת אותה", או חלום, כי אז היינו שוכחים וממשיכים הלאה.
לא נעים לשלם כסף רב על מוצר שתצטרך לזרוק לפח, או לשמור אותו במגרה בביתך.

*Class-A-Studio אולפן הקלטות/צילום וידאו מכיל את ציוד ההקלטה המתקדם בתעשיית המוזיקה בעולם!
הנכם מוזמנים להתרשם מפרט ציוד ההקלטה/צילום המלא של האולפן.

תוכנת הקלטה

 1. אולפנים מקצועיים בארץ ובעולם משתמשים בתוכנת הקלטה ועריכה ProTools 11 HDX. פרוטולס HDX היא התוכנה המקצועית ביותר בעולם לעריכה, הקלטה ופוסט פרודקשן(עריכת מוזיקה לסרטים).
  תוכנה זו מתחלקת ל-3 רמות משתמש - Express | Netive |HDX.

  Pro Tools Express
  מיועדת למשתמש הביתי. ניתן לרכוש אותה עם כרטיס הקול מסדרת Mbox של החברה או את התכנה בלבד שתומכת בכל כרטיס קול צד שלישי התומך בתקן ASIO.
  הפלאגים בגרסה זו נתמכים בפורמט AAX 64 BIT - כלומר, עיבוד הפלאגים והתכנה מתבצעים בעזרת כוח המחשב בלבד.

  Pro Tools HD Native
  מיועדת למשתמש הביניים ומאפשר הקלטה עם עקבה נמוכה ותמיכה בסדרת הממירים החדשה של החברה, AVID HD I/O. כרטיס ה-Native יושב במחשב ומקשר בין כרטיס הקול לבין התכנה. ישנם פונקציות בתכנה שקיימות גם בסדרת HDX אך כל עיבוד התכנה נעשה על ידי המחשב עצמו.
  הפלאגים בגרסה זו נתמכים בפורמט AAX 64 BIT.

  ProTools HDX
  "ספינת הדגל" של חברת Avid. במערכת HDX מקצועית ישנם עד שלושה כרטיסי DSP היושבים בתוך המחשב. הפלאגים בגרסה זו נתמכים בפורמט AAX DSP 64BIT.
  AAX - שפת הפלאגים החדשה של החברה המאפשרת עיבוד על כרטיסי DSP החדשים HDX (עד שלושה כרטיסים במחשב אחד). כוח העיבוד על כרטיס אחד בלבד מהיר פי 5 מהכרטיסים הקודמים של החברה מסוג TDM.

  *ההפרש הכספי בין 3 הגרסאות הנ"ל (רק בשביל להמחיש את ההבדל): ProTools HDX + חומרה עולה 100,000 ש"ח במצב בסיסי המגיע בחבילה, בעוד שגרסת Pro Tools Express עולה 3000ש"ח - שלושה כרטיסי HDX (בלבד) עולים שלושים אלף דולר. אתה לא תראה אותם או תדע שהם נמצאים במידה ואין לך מידע מוקדם ולא קראת כתבה זו.
  אפשר לייצר אשליה של "אולפן" בשווי 30 אלף ש"ח אשר יעניק לך הרגשה של אולפן "מקצועי".

  *כאשר אני קונה מוצר/שירות שאין לי הבנה בו (ובעל חשיבות קריטית), אני בודק, משווה ולומד את התחום כמה שיותר.
  אם לא בא לך לבזבז כסף, זמן ולהתאכזב מהמוצר, בדוק, למד, השווה ועל תתפתה לכל מודעת אינטרנט שאומרת אנחנו "אולפן הקלטת מקצועי" הכולל את הציוד הטוב ביותר.
  את זה כל ילד יכול לרשום.

  *אולפן מקצועי, לא יעבוד עם תוכנות פרוצות שמסכנות פרויקטים שלמים. נכון, ישנן תוכנות אשר רבים מורדים באינטרנט ומשתמשים בהם, אך כל עוד זה לא לשימוש מסחרי ומקצועי זה הרע במיעוטו.

ממיר דיגיטלי/כרטיס קול

 1. חלק חשוב ביותר בשרשרת הסאונד. תפקידו, להמיר את הסאונד האנלוגי הנכנס למחשב לסאונד דיגיטלי: A/D.
  כמובן, תהליך זה יכול להיות גם באופן הפוך: דיגיטל לאנלוג D/A - במאמר זה לא אכנס לפרטים מעמיקים בנושא.
  ישנם כיום ממירים וכרטיסי קול בתקציב של 300 ₪ עד לאלפי דולרים. גם במקרה זה, מי שאינו יודע ומבין, יראה קופסה יפה, אך השאלה (כמו בפתגם) "אל תסתכל בקנקן אלא מה בתוכו".
  *אולפן הקלטות Class-A-Studio משתמש בממיר דיגיטלי של חברת AVID HD I/O הנחשב למוביל בתחום הנ"ל.

מיקרופון

 1. אולפן הקלטות יכול להשתמש בסוגי מיקרופונים רבים ומגוונים, אך הנפוץ והשימושי הוא הקונדנסר. מיקרופון זה רגיש בהרבה בהשוואה למיקרופון דינאמי והוא קולט רחשים ממרחק רב מאד.

  כאשר מקליטים עם מיקרופון זה, חובה שתהיה אקוסטיקה טובה בחלל המוקלט ולא ידלפו רעשים מהחוץ לפנים האולפן. גם כאן האפשרויות כיום מבחינת איכות המוצר מגוונות ביותר.
  אולפן הקלטות Class-A-Studio משתמש במיקרופונים מהחברה המובילה בתחום: Neumann! ברשות האולפן M149 מיקרופון העולה 35000 ש"ח מיקרופון U87 ועוד סוגי מיקרופון (מובילים) למטרות שונות.

Pre-amp

 1. פרה-אמפ, פירושו: קדם מגבר. נועד להגביר אותות ממקור צליל כמו, מיקרופון, כניסת Line של גיטרה, קלידים או כל מקור צליל אחר.
  תפקידו להגברי אותות חשמליים למקסימום סאונד "נקי", ללא עיוותים ורעשים. הפרה-אמפ הוא חוליה חשובה ביותר בשרשרת הסאונד באולפן, הוא החוליה הראשונה (אחרי המיקרופון או מקור צליל אחר) המגבירה את מקור הצליל.

  קיימים בשוק עשרות סוגים של קדם מגבר, זולים ויקרים עד מאד.
  קדם מגבר מגיע בתצורה של מארז 1 או 2 U. הוא יושב יחד עם שאר הציוד בארגז המיועד לכך. בחיצוניות (כמו שאר הציוד) אתה לא תבחין (אם אין לך ידע מוקדם) בהבדלים בין קדם מגבר השווה 40,000 ₪ לבין מגבר בשווי 3,000 ₪, אך ההבדל בסאונד יגרום לך לבסוף להבין זאת.
  אולפן הקלטות Class-A-Studio משתמש במבחר דגמים מובילים, כגון: Neve | Avelon | SSL | Manley

Equalizer

 1. אקולייזר: תפקידו, להשפיע על איזון תדרים שאוזן האדם יכולה לקלוט. טווח התדרים נע בין: 20Hz-20Khz . הדגמים הנחשבים "אגדה" הם: NEVE | PULTEC | SSL.

  תפקיד האקולייזר להנמיך ולהגביר תחומי תדרים ובכך אנחנו יכולים לעצב את הסאונד של כל ערוץ וערוץ. לדוגמא:
  תחום התדרים המרכזי של זמרת הוא- 2Khz עד 10Khz. שינויי בתדרים אלו ישפיע מאד על הסאונד של הזמרת. עבודה עם אקולייזר ברמת גבוהה, חשובה ביותר כדי שנקבל תוצאה מדוייקת, ללא רעשי רקע/עיוותים וצבע סאונד ייחודי.

  נסה להגביר על סאונד נתון כמו, גיטרה בס את תחום ה- 50Hz באקולייזר מהדרגה המובילה ותשווה זאת לאקולייזר פשוט ואז תבין את ההבדל. כמו תמיד מבחן A-B לא נותן מקום לספקות! * בנוסף - לכל מכשיר עיבוד סאונד איכותי יש "צבע" סאונד ייחודי לו. מפיקים בעלי אולפן מקצועי מחזיקים כמה מכשירים מכל סוג, לדוגמא: 5 אקולייזרים איכותיים שונים בכדי לקבל מגוון "צבעים" בהפקה.

  אולפן הקלטות Class-A-Studio משתמש ברשימה אגדית זו באולפן: Neve | Avelon | SSL | Manley, גם בחומרה חיצונית וגם בתוכנה (PLUG-IN) הדוגמת מכשירים אלו לעבודה במחשב בתוכנת Pro-Tools בפורמט AAX DSP.

Compressor

 1. קומפרסור: מאפשר "שליטה" על רמת העוצמה של אות מוקלט, תוך כדי הקלטה (או לאחר מכן באמצעות קומפרסור בתוכנה) על מנת שנקבל ערוץ אחיד מבחינת דינאמיקה לפי התאמה. ישנם נגנים/זמרים שלא מסוגלים לשלוט על הצליל "היוצא" באופן מושלם. הקומפרסור ינחית את העוצמות החזקות וייתן (למשל) לערוץ השירה להישמע "ישר לפנים" שלך. גם כאן חשיבות איכות המכשיר תיתן לנו צבע, "ניקיון" בסאונד, חוסר עיוותים וסאונד ייחודי.

  אולפן הקלטות Class-A-Studio משתמש בקומפרסורים מהחברות המובילות כמו: Amek- Neve, Avalon , SSL ועוד.

רמקולים

 1. כיום, 99% מהאולפנים משתמשים ברמקולים לשדה שמיעה קרוב. מהנדסי סאונד הגיעו למסקנה שרמקולים קטנים (יחסית) ייעניקו למפיק תוצאה מושלמת להפקה. כל עוד: מרווח התדרים של הרמקול נא בין 30Hz-20Khz, עומד בלחץ עוצמה (SPL) גבוהה ובעל תוצאת סאונד מאוזנת - אנו נקבל תוצאה מושלמת!
  נהוג ומומלץ לעבוד עם רמקולים מוגברים. פרט זה יחסוך לנו:
  כבלים מיותרים, חיסכון במקום, רעשי מגברים באולפן, התאמה מושלמת בין הרמקול למגבר.

  ישנם חברות רבות בתחום הנ"ל. אני אישית אוהב את צבע הסאונד של חברת ימהה ומזה שנים עורך מוזיקה על הרמקולים שלהם. כאשר ההפקה שלך נשמעת מעולה על רמקולים קטנים, היא תשמע מעולה על כל רמקול אחר!

Plug-In

 1. כיום בעידן המחשוב המתקדם, האפשרויות הם ללא גבולות מבחינת עיצוב סאונד בתוכנה. תוכנת הקלטה ועריכה ProTools 11 HDX, ידועה כמותג מוביל בתחום ההקלטות, עריכה, מיקס ומאסטרינג. Plug-in היא תוכנה היושבת בתוך תוכנת "האם" במקרה שלנו, פרוטולס. ישנם תוכנות פלאג-אין מכל תחומי הסאונד כגון: אקולייזר, קומפרסור, נוייז גייט, דוגם קדם מגבר, אפקטים רבים ומגוונים כמו ריוורב, דיליי והרשימה יכולה להמשיך עד אין סוף.

  אולפן הקלטות Class-A-Studio משתמש בתוכנות Plug-in ממיטב החברות המובילות. אין ביכולתי לרשום לכם כאן רשימה ארוכה זו, מלבד להתחייב לכם שהם קיימים אבל "יושבים בשקט" בתוך המחשב ומחכים לרגע הנכון "שיקראו" להם לפעולה.

  כל התוכנות שלנו ברישיון כחוק ומשתמשים בתוכנות בפורמט AAX DSP אשר עובד אך ורק על תוכנת Pro-Tools HDX. המרחק בין תוכנות Plug-in מקצועיות ביותר לבין תוכנות פשוטות הוא אלפי דולרים, אין באפשרותך (כמו שאר המכשירים הרשומים בכתבה זו) לדעת ללא הבנה, או בחינה לעומק, לדעת הבדלים אלו.

Sempler

 1. דוגם צלילים. מה שמכשיר זה (כיום בא בתור תוכנה) מספק, הוא מגוון של צלילים מכל תחומי המוזיקה בעולם ברמה שרק הדמיון יכול לדמיין. תהליך זה מתבצע על ידי דגימת צליל מקור בתנאים אופטימליים, כך שאנו מקבלים סאונד הקרוב למציאות בלי אפשרות להבחין בין המקור, לדגימה! כמובן שדגימות טובות עולות אלפי דולרים, אך ספריות סאונד רבות ככל האפשר יעניקו לנו "חופש" יצירתי ללא גבולות. דווקא במקרה זה ניתן לשמוע את ההבדל בין המכשור מיד! פשוט תשמע את ספריות הסאונד השונות.

  אולפן הקלטות Class-A-Studio נותן לך את המקסימום האפשרי ליצירת מוזיקה מכל צבע, תחום, גוון וסגנון! ברשותי ספריות סאונד בשווי אלפי דולרים, הכוללים דגימות כלי נגינה מכל העולם. דוגמה אחת היא ספריית - Vienna Symphonic Library שעולה 20 אלף דולר. חברה זו מתמחה בדגימת סאונדים קלאסיים בצורה מדהימה!לסיכום
רשימה זו היא חלקית, אך הבאתי לכם את הנקודות החשובות ביותר (בתור דוגמא) כך שתכלו באופן בסיסי לבדוק (מבחינת ציוד הקלטה), לפני חתימה על חוזה הקלטה. נסו לקרוא את מפרט ציוד ההקלטה של האולפן שאיתו אתם חושבים לעבוד.

קחו רשימה זו לגורם חיצוני/נייטרלי לשם קבלת חוות דעת בנושא. מקווה שנתתי לכם עזרה בסוגיה חשובה זו, למרות שלא נכנסתי לעומק העניין. דבר זה יהיה רלוונטי לאנשים שלמדו, או עובדים בתחום.

אתם הזמרים, צריכים לדעת לשיר ולסמוך על החושים שלכם, כתבות אלו כתובות בשבילכם הזמרים, בלשון פשוטה ולא גבוהה.
הפיתוי הגדול כיום להקליט אלבום מקצועי יכול לגרום לכך להוציא כסף, זמן ולהתאכזב לבסוף קשות. אתם מוזמנים לקרוא כתבות נוספות באתר, בנושאים מגוונים אשר יעזרו לכם לבחור את האולפן/מפיק המקצועיים ביותר.
תהליך הקלטת סינגל
!The Sound You Dream of Is The Sound You Get

.We Make Music&Clips You Won't Forget